KALAFIOR – 3 PROSTE PRZEPISY PALEO/ AIP

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

Dzisiaj w kuchni rządzi kalafior. Można go wykorzystać na wiele sposobów, zarówno na słodko jak i na ostro. Jak zamienić ryż, ziemniaki czy typową owsiankę na kalafiora? O tym w poniższym poście – 3 proste przepisy z kalafiora.

Kalafior ma charakterystyczny smak i zapach, który nie każdemu odpowiada, ale przygotowany z odpowiednimi przyprawami, dość łatwo nabywa nowego smaku. Jeśli nie wierzycie, spróbujcie chociaż raz przygotować kalafiorowe mielone (np. z przepisu Jadłonomii) – naprawdę smakują jak kotlety mielone. Czary! :) Dodatkowo, dzięki temu, że jest biały, można go wykorzystać jako zamiennik ziemniaków czy ryżu w diecie z wykluczeniem skrobi. To też dobre sposoby na przemycenie warzyw dzieciom.

Kalafiora można wykorzystać także do przygotowania ciasta/ spodu do bezglutenowej pizzy, paleo zamienników chleba, muffinów, ciasta, burgerów czy zapiekanek.

Nie udało mi się wyjątkowo przygotować zdjęć, dlatego w poniższych przepisach odsyłam do stron, gdzie można znaleźć zdjęcia z wykonania. Wszystkie przepisy są zgodne z dietą bezzbożową i protokołem autoimmunologicznym. Mają za zadanie imitować coś, za czym często tęsknimy bądź nie wiemy jak zastąpić – ziemniaki, ryż czy owsiankę na śniadanie.

Kalafior na słodko – OWSIANKA PALEO / AIP

Przepis odpowiedni dla osób, które szukają pomysłu na szybkie i proste bezzbożowe śniadanie zgodne z protokołem autoimmunologicznym (AIP).

Składniki (2 porcje):

1 jabłko (obrane, wydrążone, pokrojone na duże kawałki) – dobra będzie również gruszka

1/2 kalafiora (ok. 280 g) pokrojonego w różyczki

duża szczypta cynamonu

1/2 szklanki mleka kokosowego lub wody

Przygotowanie:

  1. Umytego kalafiora gotować na parze kilka minut (3-5 minut), aby odrobinę zmiękł. Na szybko można użyć też mikrofali (są przeciwnicy i zwolennicy; ja używam w ostateczności).
  2. Następnie umieścić wszystkie składniki w blenderze. Jeśli używamy wody, należy dodać tłuszcz, np. łyżeczkę oleju kokosowego.
  3. Miksujemy całość i gotowe!
  4. Opcjonalnie: można posypać wierzch wiórkami lub chipsami kokosowymi i owocami jagodowymi (np. borówkami czy malinami).

Przepis ze zdjęciami można znaleźć tutaj.

Ryż kalafiorowy – RISOTTO KALAFIOROWE

Taki ryż przygotowywałam już setki razy. Pasuje zarówno do sosów, sałatek jak i mięs. Można nadać mu odpowiedni smak dzięki przyprawom i świeżym ziołom – w zależności od rodzaju potrawy. Myślę, że świetnie sprawdziłby się również jako zamiennik ryżu czy kaszy w farszu do gołąbków. Może ktoś z Was próbował? Ja najbardziej lubię podsmażony na oleju kokosowym z pietruszką, czosnkiem i ulubionymi przyprawami. Świetnie też smakuje z oliwą z oliwek po włosku. Na pewno każdy znajdzie swoją ulubioną kombinację :)

Co jest potrzebne?

Składniki:

kalafior (kawałek lub cały)

olej kokosowy/ oliwa z oliwek/ świeże masło/ masło ghee

sól morska, himalajska lub kłodawska

Przygotowanie:

Kalafiora myjemy, kroimy na mniejsze kawałki. Osuszamy ręcznikiem papierowym. Przekładamy do malaksera i włączamy urządzenie. Rozdrabniamy kalafiora tak, aby powstały kawałki przypominające ryż.

Tak przygotowany kalafior można zamrozić w szczelnych pojemnikach czy torebkach, dodać do sałatki, a także poddać dalszej obróbce.

W tym celu należy rozgrzać patelnię z tłuszczem (olejem kokosowym, masłem klarowanym) lub wystarczy wlać odrobinę wody. Przekładamy ryż z kalafiora, dodajemy sól, inne przyprawy jeśli chcemy i dusimy całość pod przykryciem. Gdy kalafior zmięknie (po około 5 minutach), przekładamy do miski. Możemy następnie dodać oliwę z oliwek lub masło bądź od razu podać.

Filmik pokazujący przygotowanie oraz zdjęcia można znaleźć tutaj.

Ziemniaki kalafiorowe – PUREE KALAFIOROWE

Ten przepis polecam już od dawna dzieciom na Diecie Specyficznych Węglowodanów (SCD). Puree przypomina z wyglądu ziemniaki, a dzięki rozdrobnieniu – będzie łatwiej trawione.

Składniki:

1 duży kalafior

5 ząbków czosnku (bądź bez; można spróbować ze startym świeżym imbirem)

sól

świeżo mielony pieprz

1/4 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej

2 łyżki świeżego masła ghee lub oleju kokosowego czy smalcu gęsiego 

Przygotowanie:

W garnku gotujemy wodę. Myjemy kalafiora i kroimy go na różyczki. Gdy woda się zagotuje na sitko do gotowania na parze przekładamy część różyczek. Posypujemy całość solą. Kalafior powinien zmięknąć ale się nie rozgotować (potrzebne jest około 10 minut). Gotowego kalafiora przekładamy następnie do sitka. Powtarzamy czynności z pozostałą częścią kalafiora.

Następnie przekładamy całość do malaksera lub blendera, dodajemy pozostałe składniki (czosnek kroimy wcześniej w plastry) i miksujemy całość na jednolitą masę.

Przekładamy do miski. Podajemy do dań zamiast ziemniaków.

Zdjęcia z przygotowania można znaleźć tutaj.

Prawda, że proste?

Smacznego! :)

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

Dodaj komentarz