PLACKI AIP / PALEO Z 4 SKŁADNIKÓW

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

Szybciutki wpis i prosty przepis na proste placki AIP / paleo: bez jaja, zbóż, cukru czy jego zamienników. Wersja oczywiście bezglutenowa. Szybkie w przygotowaniu. Coś na weekendowy poranek dla alergika.

Wersja bezjajeczna, dla osób nadwrażliwych na jajko lub będących na specjalistycznych protokołach, gdzie wymagane jest przynajmniej chwilowe wyeliminowanie jaja. Przepis nie jest jednak dostosowany do diety SCD ze względu na zawartość tapioki, ale można go odpowiednio zmodyfikować ;) Np. dodać banana (eko) zamiast daktyli i tapioki oraz dodatkową łyżkę wiórków kokosowych. Takie placki też kiedyś przygotowałam.

Składniki (jedna porcja):

2 duże łyżki mąki kokosowej

1 duża łyżka tapioki lub maranty (jeśli występuje duża nadwrażliwość na gluten)

5 daktyli + 1/2 szklanki wrzącej wody

3 łyżki jagód/ borówek

olej kokosowy virgine do smażenia

opcjonalnie: ekstrakt z wanilii lub sproszkowana wanilia, syrop klonowy lub płynny miód naturalny (dla nie wegan) do polania

Przygotowanie:

  1. Daktyle zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy na około 5 minut.
  2. Łączymy mikserem mąki, namoczone daktyle i wodę, która pozostała po moczeniu.
  3. Rozgrzewamy na patelni łyżeczkę/ łyżkę oleju kokosowego.
  4. Do gotowego ciasta dodajemy jagody (przed użyciem należy je wypłukać w wodzie!). Należy je wmieszać delikatnie łyżką.
  5. Ciasto wykładamy łyżką na patelnię. Smażymy placki z obu stron.
  6. Całość można posypać wiórkami kokosowymi, chipsami kokosowymi lub jeśli nie jesteśmy na protokole AIP – płatkami migdałowymi. Można je również polać odrobiną syropu.

Dodatki należy dobrać odpowiednio do swoich upodobań i zaleceń żywieniowych. Ja wykorzystałam płatki migdałowe, ponieważ mogę je spożywać, ale trzeba pamiętać, że nie są one dozwolone na protokole autoimmunologicznym, podobnie jak inne nasiona, pestki czy orzechy. Dodatkowo – dość często obserwuję występowanie nadwrażliwości pokarmowej na migdały w badaniach nietolerancji pokarmowych, dlatego brak bezpośredniej reakcji po spożyciu nie zawsze świadczy o tym, że możemy je spożywać bez głębszego zastanowienia, a widać na niejednym blogu (polskim czy zagranicznym) nadużywanie samych migdałów czy mąki z nich wykonanej. Czasem objawy nadwrażliwości mogą pojawić się kilkadziesiąt godzin po spożyciu i objawiać się dość niespecyficznie.

I jeszcze słowo na koniec – jedzmy jagody, póki są! Mroźmy je na później. Płuczmy (koniecznie!) przed jedzeniem.

Smacznego :)

Polecane artykuły

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

Dodaj komentarz