Wiem, że już niewiele dni zostało do Świąt Bożego Narodzenia, ale mimo to, podsyłam niejeden pomysł na prezent dla osoby, która dba o zdrowie i żywienie bądź interesuje się, ogólnie ujmując, zdrowym stylem życia. Ta lista na pewno może się przydać także na inne okazje, warto ją zatem zachować na przyszłość.
1. blender wysokoobrotowy
To moje nowe odkrycie, mimo że blendera i podobnych sprzętów używam od lat. Żaden jednak nie był w stanie zrobić delikatnych smoothie z dowolnych dodatków czy masła orzechowego w dość prosty i szybki sposób. Nie jest to tania opcja, ale warta rozważenia – jest to inwestycja na lata dla całej rodziny. Badania pokazują, że koktajle i pasty przygotowane w takim blenderze sprzyjają większemu spożyciu warzyw i owoców. Warto rozeznać się co do cen w poszczególnych sklepach, ponieważ można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, kupując w mniej znanym sklepie z AGD lub w hurtowni.
Ja podjęłam decyzję jaki blender zakupić dzięki tej recenzji, opublikowanej na stronie OlgaSmile.com. Polecam ją wszystkim, którzy mają w planach zakup blendera wysokoobrotowego, nie mając przy tym pojęcia na co zwrócić uwagę i jakie są poglądowe ceny takich urządzeń.
2. sprzęt do przygotowywania mleka roślinnego
Na rynku obecnych jest już kilka marek oferujących sprzęt do przygotowania mleka roślinnego. Ja mogę polecić jedynie Soyabella, ponieważ właśnie jej używam, która jest urządzeniem wielofunkcyjnym i wbrew nazwie służy nie tylko do przygotowywania mleka sojowego. Jednak jej koszt może dla większości okazać się zbyt wysoki… Na szczęście na rynku pojawiły się już tańsze sprzęty, szczególnie do przygotowywania mlek z nasion i orzechów na zimno lub typowo do sporządzania mleka sojowego.
Tę opcję warto rozważyć u osób, które mają alergię na mleko zwierzęce czy są weganami. Koszt wykonania mleka roślinnego w domu jest wielokrotnie niższy niż stały zakup gotowych mlek roślinnych. Czysta kalkulacja. Na pewno też ułatwią i przyspieszą cały proces przygotowania.
Więcej na temat urządzeń do sporządzania mleka roślinnego w domu można przeczytaj tutaj: link.
Dostępne sprzęty można znaleźć tutaj: link.
3. spirala do przygotowywania makaronu z warzyw
Zastanawialiście się może, w jaki sposób przygotowuje się makaron roślinny, coraz częściej oglądany na zdjęciach blogów kulinarnych? Makaron z cukinii czy marchewki to nie żadna magia – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt! Możliwości jest zapewne więcej niż te dwie, ale chciałabym przedstawić opcję tańszą i trochę droższą. Na pewno większa wygoda użytkowania będzie w przypadku tej droższej opcji.
droższa wersja: Krajalnica do warzyw (jedna z możliwych opcji)
tańsza wersja: temperówka do warzyw (jedna z opcji)
Ja obecnie używam temperówki – była tańsza, mniejsza, a także przetestowałam jak w moim przypadku sprawdzi się makaron warzywny, tj. czy będę chętnie po niego sięgać jako dodatek do dań. Dla mnie na start okazała się dobrym wyborem.
4. praska do batonów
Ten sprzęt zaskoczył mnie w… pracy. Koleżanka go zamówiła, aby przygotowywać zdrowe batony dla swojego syna, a raczej – razem z nim. Czyż to nie jest genialne? Banalne w obsłudze, łatwe w zmywaniu. Warte do rozważenia dla fit batonożerców, dla podróżujących, alergików, czy osób trenujących. Samodzielnie przygotowujesz masę (przepisów jest już ogrom), przekładasz „ciasto” do praski, zaciskasz, wkładasz do lodówki, a następnego dnia masz gotowe batony, które możesz umieścić w podłużnych małych woreczkach.
Moja koleżanka kupiła tę praskę i jest zachwycona: Tascoma
5. książka kucharska
Książka kucharska zawsze będzie dobra i pomocna, jeśli zostanie dopasowana do stylu żywienia obdarowywanego oraz jeśli będzie zawierała dodatkowe informacje, np. dotyczące wyboru produktów czy porady w jaki sposób ułatwić lub przyspieszyć gotowanie czy porady odnośnie zdrowego stylu życia.
Ciekawymi i przydatnymi dodatkami są także tabele wartości odżywczych używanych produktów oraz informacje poparte publikacjami na temat poszczególnych składników dań. Poniżej podsyłam kilka ciekawych pozycji, ale pamiętajmy – trzeba dobrać książkę do kucharza.
- „Jadłonomia. Kuchnia roślinna. 100 przepisów nie tylko dla wegan” Marta Dymek
-
„Smakowita Ella. Cudowne produkty i przepyszne jedzenie, które pokochasz ty i twoje ciało” Ella Woodward
-
„5 składników” Jamie Oliwier
-
„Smakoterapia” Iwona Zasuwa
- „Zdrowy detoks” Ewa Jarosz
6. karnet na siłownię/ do klubu fitness/ na basen
Taki prezent ja dostałam i jestem z tego bardzo zadowolona! W końcu mogę bez wyrzutów sumienia pójść i zrobić trening, czyli coś dla siebie.Poświęcony czas nie jest zmarnowany, a inni bardziej biorą pod uwagę moje plany. Lubię ćwiczyć też w domu, jednak obecnie bardziej motywują mnie treningi z trenerem, a także wydane pieniądze na karnet – w domu zawsze się coś znajdzie do zrobienia, swoje sprawy często łatwiej odłożyć na później, a zatem – po treningu.
Jeśli spodobała Ci się właśnie ta opcja, pamiętaj żeby wybrać siłownię lub klub fitness czy basen w pobliżu miejsca zamieszkania obdarowywanego. Jest większa szansa, że skorzysta w pełni z prezentu i będzie kontynuować aktywność w kolejnych miesiącach.
7. voucher na badania laboratoryjne
To jest dobry pomysł dla tych, którzy borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi i potrzebują wykonać dodatkowe badania, ale szczególnie dla tych wszystkim, którzy od dawna nie wykonywali kontrolnych badań bądź chcą sprawdzić swój stan zdrowia. Zakres pakietów jest różny w zależności od Laboratorium, dość często można natknąć się również na bon zniżkowy. Warto także podpytać czy jest możliwość przygotowania vouchera podarunkowego także w sytuacji, gdy nie znaleźliśmy takiej oferty w danej placówce.
Jeden z przykładów:
voucher zniżkowy (i podarunkowy) w Poradni Dietetycznej działającej przy Cambridge Diagnostics (gdzie obecnie pracuję) na badania:
- nietolerancji pokarmowej Food Detective™, FoodPrint®, FoodTest
- genetyczne Nutrigenomix® Wellness/ Sport/ Płodność
- mikroflory jelitowej GutFlora, GutFlora+, Parazyt
oraz pakiety usług w atrakcyjnych cenach.
8. voucher na konsultację z dietetykiem/ trenerem personalnym/ fizjoterapeutą/ psychologiem
Czasem potrzebny jest mały bodziec do tego, aby o siebie bardziej zadbać. Wykupując voucher na wizytę u specjalisty delikatnie popychamy obdarowanych do zmian. Jest większa szansa, że z takiej wizyty skorzystają, jeśli chociaż raz w Waszej rozmowie pojawiło się rozważanie skorzystania z usług. Jeśli była to szczera chęć, powinien być trafiony w dziesiątkę.
9. płyta z treningiem do użytku domowego
Jestem fanką domowych treningów, mam ich kilka w kolekcji. Warto rozważyć ten prezent szczególnie u osób, które wstydzą się publicznie ćwiczyć na siłowni czy uczęszczać na zajęcia, które są zabiegane, czy po prostu zaczynają przygodę ze sportem, a nie mają kompana do ćwiczeń, więc z motywacją jest trochę trudniej.
Jest to opcja zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, osób starszych, jak i młodych, a także dla kobiet w ciąży. Trzeba jedynie dobrać trening do upodobań, stopnia zaawansowania oraz możliwości zdrowotnych.
Na rynku obecnych jest wiele propozycji. Do tych, które cieszą popularnością:
Opcji jest jednak o wiele więcej. Szukajcie – a znajdziecie odpowiedni :)
10. kubek termiczny/ pojemniki termiczne na lunch
To uniwersalny prezent dla każdego, a szczególnie dla osób podróżujących, przygotowujących posiłki do pracy, szkoły, osób trenujących i będących na specjalnych dietach. Podarunek wartościowy przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.
Pojemniki i kubki mogą być wykonane z różnych tworzyw – stali nierdzewnej, plastyku recyklingowego czy ceramiki. Możliwe jest także zakupienie całej torby na lunch.
Najłatwiej jest zajrzeć na Allegro (przykładowy pojemnik tu), a jeśli chcemy wybrać coś extra od znanych osób ze świata fitnessu, warto zajrzeć do sklepu na stronie Healthy Plan By Ann czy innych blogerów, którzy oferują akcesoria.
Miłego obdarowywania!
P.S. podeślijcie w komentarzu inne pomysły – wszystkie mile widziane :)