PŁUKANIE UST OLEJEM, SSANIE OLEJU, ŻUCIE OLEJU – DLACZEGO WARTO?

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Od prawie dwóch tygodni wykorzystuję olej kokosowy do oczyszczania zębów, ale również (i przede wszystkim) jako próba „odetkania” zatok czy dodania sobie energii. Nie każdy wie, że zdrowie jamy ustnej determinuje poniekąd kondycję całego organizmu. Dlatego po kilkukrotnym rozważaniu ssania oleju, postanowiłam w końcu się zabrać do działania i zastosować płukanie ust olejem. Oto kilka rad, jak pomóc sobie m.in. z zatokami, używając jedynie oleju.

Skąd nazwa ssanie oleju?

Dotyczy ona techniki, czyli ssania oleju jak cukierka. Lekko, bez wysiłku, nie połykając przy tym oleju! Dzięki tej technice wytwarzają się duże ilości śliny, która miesza się z olejem. Sama terapia płukania ust olejem roślinnym wydaje się być dziwna, ale przez swoją prostotę i historię sięgającą nawet 2000 lat wstecz (dorobek Ajurwedy), na pewno jest warta wypróbowania.

Ajurwedyjskie ssanie oleju zostało współcześnie rozpowszechnione jako „płukanie jamy ustnej olejem” przez dr Karacha, który jako praktykujący lekarz zaobserwował znaczną poprawę u swoich pacjentów po zastosowaniu tej prostej metody leczenia powszechnych schorzeń.

Ślina zawiera wiele substancji, które mają za zadanie nie tylko zapoczątkować trawienie pokarmów, ale również ochronić organizm przed patogenami czy wyleczyć drobne ranki w obrębie jamy ustnej – takie działanie mają m.in.  lizozym i laktoferyna. Mają one silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Dlaczego w tej technice wykorzystuje się tłuszcz roślinny?

Olej posiada zdolności pochłaniające związki, które znajdują się w jamie ustnej, a także te, które zostały do niej „przyniesione” razem z krwią. Stąd też uważa się, że ssanie/ żucie oleju wpływa na detoksykację całego organizmu poprzez oczyszczanie krwi. Jak napisał Michał Tombak w swojej książce „Czy można żyć 150 lat”, przez jamę ustną przepływa w ciągu 30 min nawet 4l krwi. Stąd też zalecana przez niego kuracja olejem powinna trwa 25-30 minut.

Współcześnie uznaje się, że praktyka ssania/płukania/ czy żucia oleju może poradzić sobie nawet z 30 dolegliwościami jak problemy z zatokami, nieprzyjemny zapach z ust, krwawienie dziąseł, problemy z trądzikiem, cukrzyca czy astma. Praktyka na pewno wpływa na kondycję zębów i dziąseł, eliminuje płytkę nazębną czy inne uporczywe dolegliwości jamy ustnej. Język też zaczyna być bez nalotu.

W moim przypadku po upływie niemal dwóch tygodni od momentu rozpoczęcia żucia oleju kokosowego, czuję różnicę na pewno w wyglądzie zębów (są bielsze), ale i większej lekkości na zatokach przynosowych.

W literaturze można znaleźć wiele informacji na temat leczenia przez ssanie/ żucie/ płukanie ust olejem. Ja osobiście wykorzystuję wszystkie techniki jednocześnie, ponieważ dość trudno jest przez cały czas wykonywać ten sam ruch w jamie ustnej (ssanie oleju jak cukierka), tym bardziej że w między czasie przeważnie biorę prysznic, ubieram się, przygotowuję jedzenie, itp. W którymś momencie nie do końca uważa się na to co się robi.

W moim odczuciu ssąc olej łatwiej też jest go połknąć przez wywołanie samego odruchu połykania. Płucząc czy żując olej jest o wiele łatwiej. Najważniejsze to pracować olejem w buzi! Płukać olejem usta, przeciskać olej między zębami, obracać w ustach. Samo jego przetrzymywanie nie przyniesie rezultatu!

Wiem, że niektóre osoby mają problemy z odczuwaniem konsystencji tłuszczu w jamie ustnej, dlatego osobiście rozpoczęłabym od użycia oleju kokosowego, który w moim odczuciu ma najprzyjemniejszy smak, a jeśli ten olej będzie zbyt dla nas gęsty, kolejno wypróbowałabym olej słonecznikowy (tłoczony na zimno). Pamiętaj, aby czuć się komfortowo z ilością oleju w ustach (powinniśmy uwzględnić także miejsce na ślinę). Ilość potrzebna do płukania jamy ustnej to 1 łyżka, nie więcej. Oczywiście możemy na początku tę ilość zmniejszyć, a następnie z czasem, przez nabranie wprawy, zwiększyć.

Oleje, które najlepiej jest wykorzystać: olej kokosowy extra virgine, olej słonecznikowy tłoczony na zimno, oliwa z oliwek extra virgine, olej sezamowy tłoczony na zimno.

Jak używać tłuszczy w żywieniu czy do leczenia to tylko naturalnych (mimo, że niektóre źródła podają, że powinno się używać tłuszczy rafinowanych).

Jak poznać, że metoda działa?

Przeważnie opisywane są: wzrost energii, polepszenie apetytu i poprawa ogólnego samopoczucia jako jedne z pierwszych efektów terapeutycznych. Ja mam zgoła inne obserwacje, ale wcale nie oznacza to, że się takie reakcje organizmu nie pojawią.

Zalecanym czasem trwania terapii jest użycie oleju przez okres 1-6 miesięcy, profilaktycznie (także u dzieci) przez 2 tygodnie.

Więcej na temat genezy ssania oleju/ płukania ust olejem/ żucia oleju można przeczytać na tej stronie: www.zielonyzagonek.pl

Masz doświadczenia z płukaniem ust olejem? Podziel się z nami swoją historią :)

Zdrowia!

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Or