REJUVELAC – FERMENTOWANY NAPÓJ

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Rejuvelac to napój fermentowany, który stanowi niedrogie źródło przyjaznych bakterii, wspomagających tworzenie zdrowej flory jelitowej. 

Do przygotowania napoju zainspirowała mnie OlgaSmile i pierwszy raz kiełkowałam grykę właśnie według jej wskazówek. Sam proces fermentacji opisany jest natomiast m.in. w książce „Odżywianie dla zdrowia. Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu” P. Pitchforda.

Czym jest REJUVELAC?

Rejuvelac to przede wszystkim napój probiotyczny pozyskiwany z pszenicy. Nie ma w nim białka, dlatego może być teoretycznie w podstawowej postaci spożywany nawet przez osoby uczulone na pszenicę, ale ja wolę o wiele bardziej pseudozboża, dlatego pokusiłam się na kiełkowanie gryki. Następnym razem może amarantus?

Ze względu na zawartość witamin i składników mineralnych, które przedostają się do napoju pod wpływem kiełkowania, napój polecany jest osobom z niedoborami żywieniowymi, osłabionym chorobą, osobom aktywnym, w tym sportowcom, a także osobom odchudzającym się. Nie wspominając o działaniu prozdrowotnym bakterii probiotycznych… Rejuvelac to samo zdrowie.

Sam napój jest w smaku lekko kwaśny, podobny do serwatki. Jeśli jest zbyt kwaśny, należy skrócić czas fermentowania. Jeśli natomiast ma smak nieprzyjemny, trzeba go wyrzucić. Zdarza się to czasem, gdy fermentacja przebiega zbyt długo lub ziarna są złej jakości. Napój powstaje szybciej w czasie ciepłej pogody. Po przygotowaniu powinien być przechowywany w lodówce. Rejuvelac jest wartościowym produktem wspomagającym odbudowę mikroflory jelitowej.

W czasie przygotowania napoju potrzebny jest słoik (litrowy i większy), gaza, gumka lub sznurek, sito i woda do przelewania ziaren oraz słoik lub butelka na gotowy już napój.

Składniki napoju (dwie opcje proporcji):

1 szklanka ziaren gryki niepalonej

1,5 litra wody filtrowanej, źródlanej lub mineralnej niegazowanej 

lub

2 filiżanki ziaren gryki niepalonej

1 litr wody filtrowanej, źródlanej lub mineralnej niegazowanej 

Przygotowanie:

Grykę płuczemy wodą na sicie, następnie wsypujemy do słoika i zalewamy 2 szklankami wody. Przykrywamy słoik gazą i przyciskamy ją gumką recepturką lub sznurkiem, aby nie spadła ze słoika. Owijamy słoik ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 8-10 godzin.

Po tym czasie wylewamy zawartość słoika na sito i płuczemy całość wodą. Nasiona będą pokryte śluzem, dlatego należy je obficie przelać. Pozostawiamy je na sicie jeszcze przez 2 minuty, aby dokładnie odciekły. Następnie przekładamy nasiona ponownie do słoika i zakrywamy gazą, jak wcześniej. Okrywamy słoik ścierką i wstawiamy do zamykanej szafki lub szuflady. Powtarzamy płukanie nasion z 3 razy w ciągu dnia. W ciągu 36 h gryka wykiełkuje. Jak dla mnie – ciekawy widok :) Mogłam rozpocząć fermentację wcześniej, bo gryka wykiełkowała o wiele szybciej. Po 36 h przepłukujemy nasiona po raz ostatni. I w tym miejscu potrzebny będzie większy słoik (na 2-3 litry).

Do większego słoja wsypujemy skiełkowaną grykę, a następnie zalewamy 1,5 l wody, po czym przykrywamy słoik gazą i zabezpieczamy, aby nie spadła, podobnie jak to było w przypadku mniejszego. Wstawiamy słoik do zamykanej szafki lub szuflady na 48 godzin. Woda zmętnieje i powstaną bąbelki.

Po tym czasie zlewamy mętny płyn do czystego i wyparzonego słoika (nie może być gorący!). Przechowujemy napój probiotyczny w lodówce nawet kilka tygodni.

domowe_probiotyki_dietetyk

domowe_probiotyki_rejuvelac

Rejuvelac jest dobrą bazą do sporządzania jogurtów, dressingów, zup i sosów. Można go również wykorzystać jako naturalny zaczyn do chleba. Naprawdę świetnie smakuje z sokami owocowymi czy smoothie. Polecam zmiksować pomarańczę i dodać 2-3 łyżki tego cudownego fermentowanego napoju.

Jest z nim trochę zabawy, ale warto poświęcić czas na jego przygotowanie, bo dzięki temu mamy tani i niezwykle wartościowy napój, znany ze swoich właściwości m.in. w medycynie chińskiej.

Na zdrowie!

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Or