DIETA LUDZI PIERWOTNYCH CZYLI KILKA SŁÓW O PALEO

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dieta Paleo może być nie lada wyzwaniem dla większości Polaków lubujących się w potrawach mącznych jak pierogi czy naleśniki. Mimo to, coraz więcej osób skłania się ku eliminacji zbóż i cukru, mleka i jego produktów oraz żywności przetworzonej, kierując się wyborami naszych paleolitycznych przodków. Dieta ludzi pierwotnych – dieta lecznicza czy nowy styl życia?

Podobnie jak wegetarianizm, dieta paleolityczna niesie za sobą ideologię. Nie jest ona w żaden sposób związana z powstrzymywaniem się od jedzenia mięsa. Wręcz przeciwnie. Mięsa jest w tym sposobie żywienia aż nad to!   Najczęściej jest ona powiązana z treningiem siłowo-wytrzymałościowym CrossFit, tworząc swoistą kulturę młodych ludzi aktywnych. Jest ona również rozwiązaniem dla wielu ludzi, którzy wykazują nadwrażliwość na mleko oraz jego przetwory czy zboża. Przeważnie jest ona drugim krokiem stawianym ku zdrowiu w momencie, kiedy nie uzyskuje się pozytywnych bądź wystarczających efektów w czasie długotrwałego stosowania diety bezmlecznej i bezglutenowej. Podobna sytuacja występuje w przypadku Diety Specyficznych Węglowodanów (SCD), która jest dietą drugiego wyboru w leczeniu jelit. Coraz częściej jednak, dietę Paleo wybierają osoby, które pragną rozpocząć nowy etap w życiu i (kolokwialnie mówiąc) wziąć się porządnie za siebie.

Osoby stosujące dietę mogą się poczuć lżej i lepiej już po kilku dniach od wyeliminowania zbóż i wprowadzeniu zmian diety Paleo. Dlaczego? Przyczyn może być wiele: stan zapalny jelit, zbyt mała aktywność enzymów trawiących węglowodany, zaburzenia trawienia skrobi i mikroflory jelitowej, grzybica jelit, nieprawidłowy styl życia, inne. Wszystkie te przyczyny tak naprawdę są ze sobą powiązane. Często eliminacja węglowodanów złożonych i wprowadzenie zasad zdrowego żywienia (przewaga świeżych produktów w diecie, eliminacja produktów przetworzonych, rezygnacja z cukru i używek, wysokie spożycie warzyw, spożycie owoców, wybór wysokogatunkowych mięs  – najlepiej wolnych od hormonów, ograniczenie spożycia wyrobów wędliniarskich, zwiększenie spożycia ryb, wypijanie odpowiedniej ilości wody, ruch) może zapoczątkować „naprawę” organizmu, a w szczególności jelit. Wiele osób stosujących dietę Paleo odnosi również korzystny efekt w postaci redukcji masy ciała i poprawy kondycji skóry.

Nie ma w diecie zbóż, co zatem jeść?

Podejście do diety jest różnorodne. Samo założenie diety jest dość rygorystyczne, jednak w zależności od potrzeby i tolerancji produktów (także zbożowych) dieta Paleo jest indywidualnie rozszerzana (np. o ryż basmati, grykę, ziemniaki czy produkty mleczne, inne).

Podstawą diety są:

– warzywa i owoce,
– mięso (czerwone, drób, podroby – wolne od hormonów),
– ryby i owoce morza (niehodowlane),
– jaja (kurze, kacze, strusie, gęsie, przepiórcze, żółwie),
– zdrowy tłuszcz (roślinny i zwierzęcy),
– pestki, nasiona, orzechy,
– zioła, przyprawy, kwiaty,
– miód, syrop klonowy, pyłek pszczeli.

Z czego powinniśmy zrezygnować?

– zboża (w każdej postaci),
– przetworzone produkty,
– nasiona roślin strączkowych (orzechy ziemne są dozwolone),
– cukier,
– mleko i produkty mleczne (wszystkich zwierząt kopytnych),
– ziemniaki,
– rafinowane oleje.

Dieta zakłada również całkowitą eliminację soli, jednak w niektórych przypadkach sól w diecie powinna być obecna, przynajmniej w niewielkiej ilości (sportowcy, osoby z nadpotliwością, osoby z bardzo niskim ciśnieniem tętniczym, osoby z częstomoczem lub łatwo odwadniające się, osoby które z różnych powodów nie spożywają ryb i mieszkają w obszarze, gdzie jod nie może być wdychany (głównie teren morski, leśny), ponieważ sól jest też źródłem jodu w naszej diecie. Najlepiej zasięgnąć porady lekarza w tej kwestii. Pamiętajmy, że współczesna dieta obfituje w sól! Dzienna dawka soli, którą możemy spożyć ze wszystkich źródeł to 6g (mała łyżeczka). Jeśli przy diecie Paleo ograniczymy się do takiej ilości soli, w mojej opinii nie będzie to niczym złym.

Przed przystąpieniem do diety powinniśmy wykonać badania, aby ocenić stan organizmu: badanie moczu, morfologia, profil lipidowy, próby wątrobowe. Okresowo należy wykonywać te badania kontrolnie, dzięki czemu możemy sprawdzić m.in. jak na zmianę diety reagują nerki bądź wątroba.

Dieta Paleo stawia na jak najbardziej naturalne żywienie. Pamiętajmy jednak, że w czasie stosowania diety liczą się także stosowane techniki kulinarne i ruch. Człowiek polujący był człowiekiem aktywnym!

mięso_dieta_eliminacyjna

Czy mocno smażone mięso z sosem bądź grillowane na węglu (bez tacki) steki są zdrowe? Nie.

Wybierajmy mądrze i postępujmy z głową, ponieważ nawet zdrowa dieta, nieodpowiednio prowadzona, może stać się dietą niezdrową.

Pozdrawiam!

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Or